Lask 2016

Ve dnech 10. a 11.9.2016 proběhla v polském městě Lask dvoudenní soutěž a výstava plastikových modelů. Cesta do Lasku proběhla v klidu a po příjezdu se ukázal první bod skvělé organizace této soutěže a to, že každý její účastník dostal po příjezdu snídani, která byla po dlouhé cestě vítanou vzpruhou.
Soutěž samotná probíhala ve velké tělocvičně místní střední školy. Vyložili jsme své výtvory na stoly a šli zkoumat s jakými modely přijeli ostatní. Z prohlídky bylo vidět, že kvalita vystavovaných modelů stoupá. Každý si zde přišel na své. K vidění byla letadla, tanky, lodě, auta, figurky i lodě ze Star wars.
Hlavní bod programu které této soutěži přidal na atraktivitě byla možnost navštívit leteckou základnu polského letectva kde sídlí 32. taktická letka vybavená stíhacími stroji F-16 blok 52. V jednotlivých intervalech odjížděly autobusy k základně vzdálené cca 2km od Lasku. Po výstupu z autobusu si každý účastník směl prohlédnou a fotit dva letouny F-16 polského letectva, které stály zaparkované v hangáru. Krom letounů byla k vidění i výzbroj v podobě bomb a raket které tyto stíhačky nosí. Nedaleko hangáru byly vystaveny již vyřazené letouny, které mapovaly, s čím vším polské letectvo od padesátých let létalo. Každý měl možnost usednout do kokpitů letounů Mig-15, Mig-29, Mig-23, Mig-21, SU-22 a také cvičných letounů polské konstrukce PZL TS-8 Bies a PZL TS-11 Iskra (letoun tohoto typu je vystaven v Lasku jako památník). Fotoaparáty mnoha zúčastněných jely naplno a u jednotlivých strojů se tvořily fronty. Po příjezdu do Lasku celé osazenstvo autobusu odměnilo organizátory zaslouženým potleskem za nádherný zážitek kterým návštěva základny bezesporu byla.

Účast na soutěži byla veliká. Soutěžící přijeli ze všech koutů Polska. Z České republiky krom KPM Broumov a Náchod přijeli též kolegové z KPM Beroun a KPM Nová Paka.
Druhý soutěžní den proběhlo vyhlašování výsledků. Ceny v některých kategoriích předávali významní hosté reprezentovaní starostkou města Lask a velitelem Lasské letecké základny.
Velice děkujeme kolegům z Lasku za výborně připravenou a zorganizovanou soutěž plnou zážitků a těšíme se opět v příštím roce.